Bioshock: Kolekcja (Switch) Recenzja

Strzelanki pierwszoosobowe nie zawsze były znane z atrakcyjnych narracji. Zamiast tego skupili się na spełnianiu mechaniki strzelania, zróżnicowanych wrogach i szerokich tablicach broni. Oryginalny Bioshock był jednym z najbardziej znaczących tytułów w erze HD, ponieważ łączył FPS, horror i eksplorację z wciągającą historią. Początkowo wydany na Xbox 360 w 2007 roku, to (i zremasterowana wersja) będzie dalej być przenoszona prawie wszędzie, ostatecznie lądując na Switchu jako część Bioshock: The Collection. Kompilacja zawiera również Bioshock 2 Remastered i Bioshock Infinite: The Complete Edition. Z dziesiątkami godzin treści, jest więcej niż wystarczająco do zrobienia w światach Rapture i Columbia, ale czy pierwsze pojawienie się tych gier na platformie Nintendo trzyma się kontroli?

Bioshock podąża za bohaterem Jackiem po tym, jak jego samolot wpada do oceanu. Jeździ zatapialny zwany Batysferą aż do Rapture, atlantyjskiej metropolii, która uległa walce klasowej i o władzę i popadła w ruinę. Pod wieloma względami Rapture jest gwiazdą serialu ze szczegółowymi setami i opowieściami o środowisku, ale świat jest równie interesujący, co niebezpieczny. Genetycznie zmodyfikowani ludzie zwani splotami prześladują cię na każdym kroku, a niesławni Big Daddies, którzy działają jako maskotka serii, są narzucające się i zabójcze. W przypadku FPS nie ma zbyt wielu unikalnych rodzajów broni, ale uzbrojenie, takie jak karabin maszynowy i strzelba, jest uzupełniane specjalnymi zdolnościami zwanymi plazmianami. Te zmieniają twoje DNA i pozwalają strzelać piorunami z palców lub wystrzeliwać rój pszczół, aby odwrócić uwagę i stopniowo uszkadzać wrogów. Oprócz zabijania splicers, plazmidy mogą być używane do rozwiązywania zagadek i pozwalają na postęp w grze. Za to, że 13 lat, pierwszy Bioshock udaje się utrzymać tę delikatną równowagę strachu i zachwytu, jak zbadać antagonista Andrew Ryan podwodnej dystopii, i warto wrócić, nawet jeśli już pod morzem wcześniej.

Sequel, Bioshock 2, stawia cię w butach Big Daddy, Subject Delta i zadania z zjednoczenia z Little Sister Eleanor. Małe Siostry odgrywają rolę w każdej z pierwszych dwóch gier, ponieważ masz możliwość ich uratować lub zebrać je do natychmiastowych nagród w postaci ADAM, które mogą być wykorzystane do zakupu lub poprawy plazmid i zapewnić buffy postaci. Wiele mechaniki i elementów Bioshock 2 jest podobnych do pierwszej gry, co sprawia, że czuje się bardziej jak rozszerzenie niż prawdziwy sequel. Tak wiele oryginału koncentrowało się na wprowadzeniu cię do Rapture i wszystkich jego zawiłości, co oznacza, że część blasku zostanie utracona do czasu, gdy dojdziesz do sequela. To powiedziawi, zawarte DLC może zawierać jeden z najlepszych kawałków treści Bioshock dostępnych w Minerva’s Den, samodzielnej kampanii, która zabierze Cię do niezbadanej części Rapture. Jego ciasna, skupiona historia ma wszystkie najlepsze cechy pierwszego Bioshocka i kondensuje je w zwięzłe i niezapomniane doświadczenie, więc nie czuj się źle, pomijając Bioshock 2 i kierując się prosto do Jaskini Minervy.

Ostatnim wpisem w The Collection jest Bioshock Infinite, wyraźne odejście od poprzednich dwóch gier, ponieważ odbywa się przede wszystkim w niebie, a nie pod morzem, ale także dlatego, że veers bardziej polityczne niż sci-fi. Ustawienie Columbia, jak Rapture, jest pełen ciekawych miejsc do odwiedzenia i historii do odkrycia za pomocą czasopisma jak urządzenia o nazwie Voxophones. Nieskończone miejsca większą uwagę na działania, z szerszym arsenałem i zdolność do skoku z budynku do budynku i szlifować wzdłuż szyn z urządzeniem Sky-Hook, który podwaja się jako broń do walki wręcz. Chociaż istnieje zwiększona koncentracja na strzelaniu, niekoniecznie umniejsza to ogólną historię. Jak również, protagonista Booker DeWitt wydaje się mieć nieco więcej znaczenia w tym Bioshock w porównaniu do głównych bohaterów dwóch pierwszych gier. Nawet jeśli narracja będzie kontynuowana w dystopijnych motywach serii, ogólnie Kolumbia zapewnia znacznie jaśniejszy świat w przeciwieństwie do bardziej klaustrofobicznego Rapture.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *